Detox Dharma Blend is a masterfully balanced infusion designed to support a grounding daily ritual. It steeps into a deep, mahogany-colored liquor with a robust mouthfeel that begins with the spicy heat of ginger and turmeric and settles into the earthy sweetness of burdock and dandelion root. It cleanses the body, supports liver function, boosts digestion and is an antioxidant.
(BUDDTEA-DETOX-D-18)
Organic Turmeric Root, Organic Ginger Root, Organic Burdock Root, Organic Sarsaparilla Root, Organic Fennel Seed, Organic Licorice Root, Organic Cardamom Seed, Organic Black Pepper.
| SKU | BUDDTEA-DETOX-D-18 |
| Barcode # | 819005015410 |
| Brand | Buddha Teas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000432000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.