Echinacea Elderberry Blend is a masterfully balanced infusion designed for those who appreciate the intersection of fruit and herb. It steeps into a deep, purple-hued liquor with a refreshing mouthfeel that begins with the cooling clarity of peppermint and lemongrass, transitioning into the rich, tart depth of elderberry.It boosts immune system, it's rich in antioxidants, it's high in Vitamin C and supports digestive health.
(BUDDTEA-ECH-ELD-18)
Organic Peppermint Leaf, Organic Elderberry, Organic Lemongrass, Organic Echinacea Purpurea Herb, Organic Echinacea Purpurea Root, Organic Fennel Seed, Organic Licorice Root, Organic Orange Peel.
| SKU | BUDDTEA-ECH-ELD-18 |
| Barcode # | 819005015540 |
| Brand | Buddha Teas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000432000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.