Matcha Green Tea is an exceptionally bright and invigorating infusion that offers a unique sensory journey. It steeps into a vivid, cloudy-emerald liquor with a rich mouthfeel that begins with the classic nutty notes of pan-fired green tea and finishes with the creamy, umami-rich depth of ceremonial-grade matcha. It boosts energy levels, enhances focus, It's rich in antioxidants and supports metabolism.
(BUDDTEA-MATCHA-18)
Organic Japanese Matcha, Organic Japanese Green Tea.
| SKU | BUDDTEA-MATCHA-18 |
| Barcode # | 819005011610 |
| Brand | Buddha Teas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000432000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.