Raspberry Leaf Tea is an exceptionally smooth and mild infusion derived from the harvested leaves of the Rubus idaeus plant. It steeps into a beautiful pale-amber liquor with a unique mouthfeel that is remarkably similar to a light black tea, but without the caffeine. It supports reproductive health, aids in pregnancy, it's rich in nutrientsand it has antioxidant & anti-Inflammatory properties
(7981)
Organic Raspberry Leaf.
| SKU | 7981 |
| Barcode # | 819005010392 |
| Brand | Buddha Teas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000432000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.