Turmeric Ginger Tea is a robust and invigorating infusion that pairs the earthy, sun-drenched depth of turmeric with the sharp, spicy heat of ginger. It steeps into a brilliant yellow-gold liquor with a rich mouthfeel and a multi-layered profile that balances botanical sweetness with a clean, peppery finish. It supports digestion, it has a natural antioxidant boost, it eases inflammation and promotes immune health
(BUDDTEA-TUR-GING-18)
Organic Turmeric Root, Organic Ginger Root, Organic Black Pepper.
| SKU | BUDDTEA-TUR-GING-18 |
| Barcode # | 819005010477 |
| Brand | Buddha Teas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000432000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.