Phytologic Glutathione Advanced + C & B3 is formulated using premium ingredients with scientific evidence to help:
-
Support collagen health
-
Support skin firmness
-
Support skin elasticity
-
Support skin regeneration
-
Promote skin health
-
Improve immune defence
-
Reduce free radicals formed in the body
Adults: Take 1 capsule twice daily with meal, or as directed by your health professional.
(PHYTO-GLUTA-30)
Each capsule contains:
Setria®️ Glutathione 260 mg
Ascorbic acid (Vitamin C) 100 mg
Nicotinamide (Vitamin B3) 20 mgac
No added wheat, sulfites, gluten, yeast, animal products, milk derivatives, eggs, soy bean products, lactose, sugars, artificial colours, flavors or preservatives.
Suitable for vegans and vegetarians.
| SKU | PHYTO-GLUTA-30 |
| Barcode # | 9333800005328 |
| Brand | Phytologic |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000396000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.