Phytologic Lutein Vitality Max is formulated using premium ingredients with scientific evidence to help:
-
Maintain healthy eye function
-
Maintain eye macula health
-
Temporarily relieve light sensitivity
-
Relieve eye redness
-
Reduce eye strain
-
Decrease visual fatigue
-
Relieve dry eyes
-
Support healthy cholesterol
-
Improve body metabolic rate
Adults: Take 1 capsule twice daily with meal, or as directed by your health professional.
(PHYTO-LUTEIN-60)
Each capsule contains:
Lutemax 2020® Tagetes erecta (marigold) flower Extract dry conc. 50 mg
equiv. fresh flower 1.8 g
standardised to contain lutein 5.0 mg
standardised to contain zeaxanthin 1.0 mg
Hippophae rhamnoides (Sea buckthorn) fruit Extract dry conc. 400 mg
equiv. dry fruit 29.6 g
Hippophae rhamnoides (Sea buckthorn) seed Extract dry conc. 100 mg
equiv. dry seed 7.4 g
Astaxanthin esters (from Haematococcus pluvialis) 120 mg
equiv. Astaxanthin 6 mg
No added wheat, sulfites, gluten, yeast, animal products, milk derivatives, eggs, soy bean products, lactose, sugars, artificial colours, flavors or preservatives.
Suitable for vegans and vegetarians.
| SKU | PHYTO-LUTEIN-60 |
| Barcode # | 9333800005311 |
| Brand | Phytologic |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000396000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.