Phytologic Activated Immune Enhance is formulated with Andrographis and Probiotics to help:
-
Support immune system health
-
Enhance immune defence
-
Support immune system to fight illness
-
Relieve symptoms of common colds and flu
-
Relieve the severity of symptoms of mild upper respiratory tract infections
-
Relieve symptoms of mild upper respiratory tract infections
-
Relieve headache symptoms
-
Relieve cough
-
Relieve symptoms of sore throat
Adults: Take one capsule daily before meal, or as directed by your health professionals
(PHYTO-A-IMMU-10)
Each capsule contains:
Andrographis paniculata leaf extract dry conc. 178.57 mg
from dry leaf 2.5 g
Bifidobacterium longum (CCFM1029) 1 Billion CFU
Lactobacillus reuteri (CCFM1040) 1 Billion CFU
Streptococcus thermophilus (CCFM218) 4 Billion CFU
Bifidobacterium breve (CCFM1026) 4 Billion CFU
Andrographis paniculata leaf extract dry conc. 178.57 mg
from dry leaf 2.5 g
Bifidobacterium longum (CCFM1029) 1 Billion CFU
Lactobacillus reuteri (CCFM1040) 1 Billion CFU
Streptococcus thermophilus (CCFM218) 4 Billion CFU
Bifidobacterium breve (CCFM1026) 4 Billion CFU
No added animal products, sulfites, gluten, diary and preservatives. Contains residual potassium, sodium and sugars.
Suitable for vegans and vegetarians.
Suitable for vegans and vegetarians.
| SKU | PHYTO-A-IMMU-10 |
| Barcode # | 9333800004802 |
| Brand | Phytologic |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.