Experience the benefits of jojoba in a lightweight, fast-absorbing gel cream for all-over hydration. Infused with three types of Jojoba - our farm-grown Wadi-Wadi Jojoba, hydrolysed jojoba esters, and jojoba leaf extract plus hydrating glycerin and antioxidant olive extract to deeply hydrate and help prevent moisture loss.
- Softens and smooths the skin with a dry touch finish
- Lightweight, all-over hydration
- Helps prevent moisture loss and improves skin condition
Leaves skin feeling soft, supple and refreshed with a dry-touch finish.
Suitable for both face and body.
Apply to face and body anytime skin needs a boost of hydration. Use daily or as often as desired for soft, refreshed, and
moisturised skin.
moisturised skin.
(JOJ-AQUAGEL)
Aqua, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Glycerin, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Leaf Extract, Hydrolysed Jojoba Esters, Hydroxyacetophenone, Ethylhexyl Olivate, Sodium Acrylates Copolymer, Water, Polyglyceryl-4 Oleate, Caprylyl Glycol, 1,2-Hexanediol.
| SKU | JOJ-AQUAGEL |
| Barcode # | 9342126007800 |
| Brand | The Jojoba Company |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Health 4 Life Nutrition users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.